Hagyomány és fejlődés a PTE-n

2013. július 26. péntek, 11:30 Közélet
PDF

A Pécsi Tudományegyetem megőrizte negyedik helyét a tudományegyetemek között (abszolút sorrendben az ötödik helyet), és a felvettek számában korrigálta a jelentkezői érdeklődés visszaesését. Fontos eredmény ez a Pécsi Tudományegyetem számára, hiszen az átalakuló felsőoktatási piacon továbbra is meghatározó intézmény tudományos, művészeti és kutatási potenciáljának fejlesztéséhez szükséges a biztos hallgatói bázis megléte.

Idén szeptemberben mintegy 4 700 hallgató kezdheti meg tanulmányait a Pécsi Tudományegyetemen (PTE), ebből 3 780 fő állami ösztöndíjjal, így a jelentkezők számának 20-21%-os visszaesését összességében 18%-ra, az állami ösztöndíjas felvettek vonatkozásában 7%-ra mérsékelte az Egyetem. Továbbra is a nappali képzések a népszerűek, hiszen a felvettek 80%-a ezt a munkarendet választotta. A képzési szintek között változatlanul az alapképzések vezetnek mintegy 60%-os aránnyal (2 723 fő), a mesterképzéseken közel 1 000 hallgató (971) kezdi meg a magasabb képzési szintet, és az ötéves tanári képzések megjelenése, valamint az orvosi képzések töretlen népszerűsége miatt az osztatlan képzéseket választók száma mintegy 5%-kal nőtt (688 fő).

A PTE karai közül kiemelkedően jól teljesített az Általános Orvostudományi Kar (ÁOK), 11%-kal növelve állami ösztöndíjas és 9%-kal összes felvett létszámát. Az ÁOK mellett három kar, az ETK, a KTK és az MK is jobb eredményt ért el az átlagosnál, ezeknél a karoknál összlétszám csökkenése 2% és 8% között van. Pozitívan értékelhető az a tény is, hogy öt kar, az ÁOK, a BTK, az ETK, az IGYK és a KTK növelni tudta az állami ösztöndíjas felvettek számát.

A PTE szakjai közül továbbra is legnépszerűbbek az általános orvos, a jogász és a pszichológia szakok, de az egészségtudományi (pl. ápolás és betegellátás-gyógytornász), a gazdaságtudományi (pl. gazdálkodási és menedzsment, kereskedelem és marketing), a műszaki (pl. gépészmérnöki, mérnökinformatikus) és természettudományos (pl. biológia, földrajz) és bölcsészettudományi (pl. anglisztika) képzések is jelentős számú jelentkezőt vonzanak. A népszerűség mutatója a jelentkezők és felvettek aránya is: a nagy létszámú szakok mellett nyolc-tizenkétszeres a túljelentkezés számos egyéb, kisebb létszámú szakon, úgymint a fogorvos, az ápolás és betegellátás, a csecsemő- és kisgyermeknevelő, a turizmusvendéglátás, néhány bölcsész (pl. filozófia, andragógia, germanisztika) és művész (pl. kerámiatervezés, belsőépítész, előadóművészet, grafikusművész) szakon. Ezen a téren a nemzetközi tanulmányok szak a csúcstartó tizenháromszoros túljelentkezéssel.

Az általános felvételi eljárásban jelentős volt az önköltséges szakokra jelentkezők számának visszaesése, elsősorban a bizonytalan gazdasági helyzet és a felsőoktatást érintő változások miatt. A PTE több mint 300 szakján várja azokat a jelentkezőket, akik nem jutottak be választott szakjukra vagy az általános eljárásban nem is próbálkoztak. Az önköltség előteremtésében segítséget nyújt a Diákhitel, de a PTE is aktívan szeretne részt venni a tehetségek támogatásában, a finanszírozási kérdések megválaszolásában, hiszen 100 fő önköltséges hallgató részesülhet Rektori Ösztöndíjban és számos kari és vállalati támogatási lehetőség kínálkozik az önköltséges hallgatók számára.

Forrás: PTE

Hozzászólások

 
0 #1 Dóri 2013-07-29 09:58
Szeretem a PTE-t, nagyon jó egyetem, csak hát vidéken van, egy kevésbé számontartott városban.
Mert ugye elsők az elsők között a budapesti egyetemek, aztán a valamiért kiemelt vidékek egyetemei. Debrecen, Szeged....
Idézet
 

A hozzászólásokat lezártuk. Nem küldhet több hozzászólást.

Hirdetés
Hirdetés