A Janus Pannonius Múzeum teljesen felújított Széchenyi téri Látogatóközpontjában november 15-én megnyílt A hely szelleme – Genius Loci című állandó kiállítás, amely 11 termen keresztül mutatja be a látogatóknak Pécs és Baranya történetét. (Fotók: Mizerák Andrea)
Mitől érezzük magunkat pécsinek vagy baranyainak? A tőlünk távol élőknek mi jut eszükbe a mecsekaljai városról és az ország legdélebbi vármegyéjéről? A Janus Pannonius Múzeum a közös múlt, közös történelmünk, s a tárgyi örökség terén kereste a válaszokat.
A hely szelleme – Genius Loci című állandó kiállítás által megszületett egy tér, ami megjeleníti a lakóhelyünk iránti szeretetünket, tiszteletünket, kötődésünket. Megszületett az egyetlen olyan kiállítás Baranyában, amely az őskortól napjainkig újszerű, interaktív módon mutatja be a lokális történeteket, hagyományokat.
A termek olyan földrajzi helyszíneket jelenítenek meg, ahol messzeható események történtek. A régészet, helytörténet és néprajz gyűjtőköréből felépülő kiállítás tereibe az események átélői vagy megálmodói, azaz a mi géniuszaink vezetik be a látogatót. Az ő szellemük, szellemiségük reményeink szerint elmélyíti a pécsi, baranyai összetartozás érzését, s e terület kulturális sokszínűségének megélését.
A Janus Pannonius Múzeum új állandó kiállításának küldetése a lokális identitás erősítése. A pécsi, baranyai lakosok helyi kötődésének múltban gyökerező elemeit tudatosítja. A turisták számára bemutatja e terület jelentőségét, erősíti a térség vonzerejét.
Három múzeumi szakág – régészet, helytörténet és néprajz – gyűjtőköréből áll össze a kiállítás anyaga. A tematikus egységek címeit olyan pécsi, baranyai helyszínek adják, amelyek az ott lezajlott események révén a konkrét lokalitáson túlnyúló jelentőséget kaptak.
A kiállításban olyan tartalmakkal találkozhat a látogató, amelyekről jó eséllyel már vannak – ha máshol nem, iskolában szerzett – ismeretei, ezért számíthatunk a ráismerés élményére, ami megragadja a figyelmet és könnyen befogadhatóvá teszi a tárlatot.
A termek „tárlatvezetői” olyan személyek (géniuszok), akik az események átélői, vagy megálmodói voltak. Életnagyságban színészek jelenítik meg őket, akik a szemtanú hitelességével mutatják be a terem témáját, mesélik el személyes élményeiket.
Az első géniusz a Múzeum névadója, Janus Pannonius.
Termek és géniuszok:
SOPIANAE – Marcus Aurelius
PÜSPÖKVÁR – Szent Mór
MOHÁCS – Brodarics István
IREM KERTJE – Válaszúti György
FŐTÉR – Aidinger János
TETTYE – Hamerli János
TÜNDÉRVÁROS – Zsolnay Miklós
DUNA – Eilingsfeld János
ORMÁNSÁG – Kiss Géza
MÁRIAGYŰD – Nádler Anna
PÉCSVÁRAD – fiatal pár népviseletben
A Látogatóközpontban a Janus Pannonius Múzeum minden kiállítására vásárolható belépőjegy, illetve múzeumbolt, s hamarosan kávézó is várja a látogatókat. A múzeum kerti épületszárnyában és kertjében a Pécsett jól ismert Nappali csapata működtet majd kávézót Irem kertje néven.
Forrás: JPM