Játékos vetélkedÅ‘vel emlékeztek meg Kodály Zoltán halálának 50. évfordulóján, március 7-én a nagy magyar népzenekutató - komponistáról. Az Apáczai Nevelési Központ Művészeti Iskolájának szervezésében, a megye hat iskolája képviseltette magát öt fÅ‘s csapatokkal. Egy társasjáték segÃtségével elevenÃtették meg Kodály életének legfontosabb állomásait.
Remek kezdeményezés, méltó megvalósÃtás – ezekkel a szavakkal lehetne jellemezni a keddi összejövetelt, amely az ANK SzÃnháztermében zajlott. Izgatott gyermekarcok, felsÅ‘s lányok és fiúk töltötték meg az elÅ‘teret, zsivajjal, nevetéssel hangolva a nagy eseményre. A Művészeti Iskola IgazgatónÅ‘jével, Szelierné Czina Györgyivel beszélgettem az ötletrÅ‘l és annak megvalósÃtásáról.
- Ki kezdeményezte ezt a vetélkedőt?
- A megyei művészeti és általános iskolák között elindult egy párbeszéd arról, hogy miképp lehetne emléket állÃtani Kodály halálának 50. évfordulóján a zene polihisztorának, hiszen Å‘ nem csak népzenegyűjtÅ‘, zenetudós és zeneszerzÅ‘ volt, hanem zenepedagógus is. Felmerült, hogy emlékezzünk meg róla, ha nem is együtt, de valamilyen formában mégis közösen. Mi felvállaltuk, hogy élére állunk a kezdeményezésnek és szervezünk egy olyan összejövetelt, amely a személyét állÃtaná a középpontba.
- Nem klasszikus vetélkedőt szerveztek, ennek mi az oka?
- Szerettük volna, ha a gyerekek nem versengenek, és egymás legyÅ‘zésével foglalkoznak, hanem megismernek fontos részleteket Kodály munkásságáról, hallgathatnak hozzá kapcsolódó zenéket, közösen énekelhetnek, mellesleg oldott hangulatban tehetik mindezt. Az is fontos volt, hogy játékos formában történjen a vetélkedÅ‘, ezt egy véletlen tette lehetÅ‘vé. Egyik kollégánk ErdélybÅ‘l hozott egy társasjátékot, amely Kodályról, az Å‘ életművérÅ‘l szól, mellesleg Magyarországon sajnos nem kapható. Ezt tanulmányozva derült ki, hogy akár nagy méretben, több csapattal is működhet, Ãgy lett ez a társasjáték a megemlékezés remek eszköze, segÃtÅ‘je.
- Hasonló, mint egy másik, hagyományos társasjáték?
- Igen. Van egy tábla, amin lépegetni kell bábukkal, vannak mezők, amelyeken feladatok vannak, lehet nyerni bónuszokat, szóval egy valódi, izgalmas járték, ami Kodályról, az ő munkásságáról szól.
Hat csapat, harminc gyerek játékban
- Hányan jelentkeztek és honnan jöttek a csapatok?
- Bár időben meghirdettük az eseményt, tudni kell, hogy a művészeti iskoláknál a tavasz nagyon zsúfolt különböző rendezvényekkel, versenyekkel, megyei és országos döntőkkel. Ennek ellenére az általunk előzetesen tervezett hat csapat nevezése megtörtént. Kettő az ANK-ból, egy pécsi iskola, Siklós, Hosszúhetény és Komló küldött még csapatokat. Hangsúlyoznom kell újra, hogy nem verseny volt. Minden résztvevő kapott egy tortaszeletet egy szép, névre szóló oklevelet, az iskolák pedig hazavihettek emléklapot.
- Milyen feladatok voltak a játék során?
- Voltak elméleti tudást igénylÅ‘ feladatok, zenehallgatási anyagokat adtunk ki, amelybÅ‘l fel kellett készülni, de volt csapat és együttes népdaléneklés is. Öten érkeztek iskolánként, Ãgy harminc gyerek vett részt ebben a délelÅ‘tt 11 órakor kezdÅ‘dÅ‘ és délután kettÅ‘kor végzÅ‘dÅ‘ játékban. Én úgy láttam, hogy nagyon élvezték a résztvevÅ‘k ezt a három órát. Úgy gondolom elértük a célunkat és az ott lévÅ‘ gyerekek közül egészen biztos, hogy mindenki tudni fogja, hogy ki volt Kodály Zoltán.
- A zenei bejátszásokon, a társasjátékon és a dalénekléseken kÃvül volt más érdekesség is ezen a napon?
- Mivel a szÃnházterem, ahol voltak a résztvevÅ‘k remek adottságokkal rendelkezik, Ãgy rengeteg képet, videót vetÃthettünk, sok volt közülük a kevésbé ismert, illetve több ritkaságot is láthattak. Tehát vizuálisan is tudtunk érdekes tartalmat közvetÃteni.
Figyelő szempárok, érdeklődés az arcokon
- A játékosok milyen korosztályt képviseltek?
- Javasoltuk, hogy az öt fÅ‘ az iskolák 7-8. osztályos tanulói közül kerüljön ki, hiszen tetemes elméleti és zenei anyagot kellett ismerniük, ezt a kisebbek nem tudták volna ennyi idÅ‘ alatt elsajátÃtani. Itt kell megjegyeznem, hogy nem csak a diákok elÅ‘tt hajtok fejet, a tudásuk miatt, hanem a tanáraik elÅ‘tt is, akik a napi rutin mellett képesek voltak felkészÃteni Å‘ket az eseményre, hiszen nem kevés idÅ‘t kellett erre szánni. A szervezÅ‘ kollégáimnak is köszönetet kell, hogy mondjak, személy szerint Lovász Péternének, Szuprics Editnek és Kovács-Werczel Karolinának, akik játékmesterként működtek közre ezen a napon.
- Volt már hasonló rendezvény a Művészeti Iskola szervezésében?
- Tizenöt évvel ezelÅ‘tt egy Liszt zeneműveltségi vetélkedÅ‘nek voltunk a házigazdái, Várnai tanár úr volt a moderátora ennek. Akkor még nagyon komoly verseny volt a csapatok közt. Ezen kÃvül házigazdái vagyunk a megyei gitár és furulya találkozóknak, országos társas és modern táncversenyeknek és még sok egyéb rendezvénynek. Ez a mostani esemény egyedülálló volt, ilyennel még nem próbálkoztunk, de nagyon örülünk neki, hogy jól sikerült, sokan csatlakoztak hozzá és vidékrÅ‘l is több csapat érkezett. A jövÅ‘ben is szeretnénk hasonló, játékos rendezvények házigazdái lenni, hiszen a tantestület nagyon kreatÃv és vállalkozó szellemű.
A végeredmény
Hozzászólások