A Csorba GyÅ‘zÅ‘ Könyvtár, a Pécs Története AlapÃtvány és az MTA PAB Város- és Helytörténeti Munkabizottsága idén nyolcadik alkalommal szervezi meg a Pécs-Baranya évszázadai cÃmű országos helyismereti konferenciát, melynek a Csorba GyÅ‘zÅ‘ Könyvtár ad otthont november 9-10-én. A két nap során az érdeklÅ‘dÅ‘k változatos régészeti, társadalom- és művelÅ‘déstörténeti, épÃtészeti, szociológiai és néprajzi vonatkozású elÅ‘adásokat hallgathatnak meg. (Képünkön: Az egykori Majláth, ma Kossuth tér 1912-ben, forrás: CSGYK Helyismereti Gyűjtemény, Fotótár).
A program körképet nyújt a térségünk történetét, kulturális örökségét érintÅ‘ legfrissebb kutatások eredményeirÅ‘l. A konferencia két napja során nem kevesebb, mint 38 elÅ‘adást hallgathatnak meg az érdeklÅ‘dÅ‘k. Az idÅ‘beli horizont a késÅ‘ római kortól napjaink történetéig terjed, a súlypontot a korábbi évekhez hasonlóan a modernkori fejlemények jelentik. Különösen hiánypótlóak a nagyharsányi és a pellérdi római villák régészetérÅ‘l, a 19. századi püspökök mecénási tevékenységérÅ‘l, vagy éppen a Kádár-korszakbeli pécsi lakásviszonyok sajátosságairól szóló elÅ‘adások. Egy-egy prezentáció erejéig képet kaphatunk Baranya mára már elbontott újkori műemlékeirÅ‘l, a II. világháború hadtörténetének eddig ismeretlen helyi vonatkozásairól, és a Mecseki Láthatatlanok kutatásának legújabb eredményeirÅ‘l – hogy csak néhányat emeljünk ki az egyaránt érdekesnek ÃgérkezÅ‘ témák közül.
Külön is érdemes megemlÃteni a második nap megrendezésre kerülÅ‘ közgyűjteményi szekciót, melynek fÅ‘ témája a digitalizáció, a digitális tartalomszolgáltatás és örökségvédelem. A nagyon kurrens kérdéskört olyan jelentÅ‘s cégek és szervezetek szakemberei mutatják be, mint az Arcanum, a Qulto, a Fortepan, és természetesen az Országos Széchényi Könyvtár. A program rendkÃvül szÃnes, ám nagyon jól strukturált, és ennek köszönhetÅ‘en szakemberek és laikusok számára egyaránt jól áttekinthetÅ‘ és követhetÅ‘.
A szakmai programhoz a Baranya megye története képekben cÃmű kiállÃtás kapcsolódik. A tárlaton három, az 1960-as és 1970-es években készült metszetgyűjteménybÅ‘l készült válogatást mutatnak be. A kor kiváló alkotóinak - mások között Bizse János, ErdÅ‘s János, H. Barakonyi Klára, Kelle Sándor, Kolbe Mihály és Soltra Elemér - munkái a megye múltjának egy-egy mozzanatát ábrázolják, amelyek máig meghatározzák Baranya arculatát és identitását.
A programfüzet elérhető a Csorba Győző Könyvtár honlapján és az Academia.edu adatbázisban.
A konferencia helyszÃne: Pécs, Tudásközpont (Universitas u. 2/a), konferenciaterem
Időpontja: 2023. november 9-10. (csütörtök – péntek)
A programot a Csorba GyÅ‘zÅ‘ Könyvtár Youtube-csatornáján élÅ‘ben közvetÃtik.